Civilklädd militärpolis bordade fritidsbåt i Visby hamn – riktade sedan kulspruta mot par och deras hundar – uppgifter
I dagarna överraskades ett par med sina hundar som med sin fritidsbåt låg förtöjda i Visby hamn abrupt av att två civilklädda militärpoliser tog sig ombord – det ska ha misstänkts fotografering av skyddsobjekt. Senare ska en stridsbåt ha anlänt och en kulspruta riktats enligt mannen mot honom, hans flickvän och hundarna – det framgår av en anmälan.
”Två civilklädda militärpoliser gick sent på kvällen upp på landgången och ombord på vår privata fritidsbåt. De bar ingen synlig märkning som visade att de var militärpoliser. Först efter att kontakt uppstått visade de legitimation. De uppgav att vi misstänktes ha fotograferat ett militärt skyddsobjekt. Det bestrider vi. Vi hade inte fotograferat något skyddsobjekt. Jag ifrågasatte deras rätt att beträda båten och bad dem lämna den, vilket de därefter gjorde”, skriver den drabbade i anmälan.
”Kort därefter inträffade det som vi upplevde som den allvarligaste delen av händelsen. En militär stridsbåt gick in i fiskehamnen och lade sig mycket nära vår fritidsbåt. På stridsbåten fanns en bemannad kulspruta, och från vår position uppfattade vi det som att vapnet var riktat mot vår båt. Stridsbåten låg kvar och manövrerade i direkt anslutning till oss. Ingen ombord på stridsbåten tog någon kontakt med oss, gav någon instruktion eller förklarade varför de befann sig där.”