Polisassistent misstänks för stöld på bland annat ICA, Coop och i polisens egen kiosk – åtal har väckts
En polisassistent står åtalad i Värmlands tingsrätt för ett antal brott, inklusive stölder i dagligvaruhandeln och stölder från polisen – såväl som grov olovlig körning och otillåtna slagningar i ett polisregister om pågående händelser.
”Gärningen är att rubricera som stöld på grund av att tillgreppet skett i ett obevakat utrymme i en mindre obevakad kiosk belägen i ett kök vars varor måste lämnas utan tillsyn på en polisstation som omfattas av skalskydd och då … (polisassistenten /red) som är polis allvarligt svikit ett förtroende”, skriver en åklagare om stölden i polisens egen kiosk.
”… vi har ju haft ett långtgående problem på stationen att det försvinner mat överlag. Att det äts ur matlådor som folk har med sig. Att det tas tillbehör i såser och saft som dricks ur, som många har med sig i funlight som man blandar på jobbet. Det tas av dem också. Även privata yoghurtförpackningar och mjölk. Eftersom det har varit ett ganska utbrett problem som påverkar många och att det är många som stör sig på det här så är det ganska många som har gjort sina egna undersökningar och har koll”, säger en person som är gruppchef och yttre befäl på polisen och som arbetar på den polisstation där den aktuella kiosken finns, enligt ett polisförhör.
Enligt åklagaren har polisassistenten gjort sig skyldig till en rad brott. Det handlar om stöld genom att ta proteinpulver och vitaminer på Coop till ett värde av 1 425 kronor, stöld genom att ta en proteinbar värd 25 kronor från en obemannad kiosk på polisstationen där polisassistenten var stationerad och bara betalat 10 kronor, ringa stöld genom att ta ägg och kaviar från en ICA-butik, stöld genom att ha tagit en bärbar dator från en kollega som är förare av drönare, dataintrång genom att göra över 200 sökningar i polissystemet STORM för polisiära händelser med den stulna datorn och grov olovlig körning (körkortet var återkallat /red)
Polisassistenten tycks i polisförhör medge att han tagit proteinpulver och vitaminer på Coop men säger att han blev stoppad innan han hann gå tillbaka in i butiken för att göra rätt för sig. Han nekar till de andra påstådda brotten. När det gäller den bärbara datorn har han uppgett att han trodde att det handlade om en lånedator som låg vid lånedelen på polisstationen.