Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
Omfattande stölder på SLU
Den senaste tiden har det varit omfattande stölder av datorer och maskiner på Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Polisen har inte inlett några förundersökningar.
”Det är uppenbart att brottet inte går att utreda”, skriver polisen i beslut i samtliga fall.
Den senaste stöldvågen började den 14 november.
Då bröt sig tjuvar in i Grimsö forskningsstation i Riddarhyttan. Ett hänglås klipptes upp och borrmaskin, motorsågar, och skruvdragare, stals. Det tolala värdet på stöldgodset uppgår till uppskattningsvis 20 500 kronor. En polisanmälan har gjorts. Men polisen inledde ingen förundersökning.
Den 20 november hade någon brutit upp ytterdörren till Tornhuset på SLU på Sundsvägen 4 i Alnarp. En bärbar datorstals. Polisen inledde ingen förundersökning.
Den 21 november bryts ytterdörren till IT avdelningens varumottagning på SLU i Alnarp upp och därefter även dörren till ett förvaringsrum för IT utrustning. SLU konstaterar sedan att 10 datorer och en ritplatta till ett totalt värde av 129 901 kronor stulits. Inte heller denna gång inleder polisen någon utredning.
SLU meddelar att man inte svara på några frågor om det inträffade.
Platserna där stölderna inträffade är inte kameraövervakade.
/FoodMonitor