Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
sl59
Låg takhöjd orsakar onödigt lidande
ANALYS: Vissa transportörer av djur har sina bilar byggda eller inställda så att takhöjden blir för låg för vissa djur. Det orsakar ett utbrett onödigt lidande genom att djur bland annat får allvarliga skador på sina ryggar. Länsstyrelsen tycks som vanligt stå handfallen.
Så här beskriver en officiell veterinär, OV, på Livsmedelsverket ett typiskt fall som inträffade förra månaden:
”Till HKScans mottagningsstall inför slakt i Linköping inkom den 23/7 en transport från … transportföretag med 43 nötdjur. Tre av dessa uppvisade färska skador på ryggen. Skadornas respektive storlek var cirka 10 x 5 centimeter, 5 x 3 centimeter, samt 5 x 3 centimeter. Skadorna var av sådan karaktär att de med största sannolikhet uppkommit på grund av att djuren transporterats med för låg takhöjd, och detta har åsamkat djuren onödigt lidande.”
Ett stort problem är att länsstyrelserna inte tycks ha tillräckligt bra överblick för att hitta de transportörer som brister. Detta trots att Livsmedelsverket anstränger sig för att ge länsstyrelsen information om transportörer i djurskyddsärenden.
När media begär ut handlingar så maskerar länsstyrelsen gärna just dessa uppgifter och hänvisar till sekretesslagstiftningen. Media kan därför inte utkräva ansvar av transportörerna.
Det bidrar till att det onödiga lidandet får fortsätta.
I de fall FoodMonitor ändå får fram informationen om transportörer från olika källor handlar det ofta om några få bolag som står för majoriteten av skadorna.
Eftersom länsstyrelsen inte gör ett tillräckligt bra jobb i att identifiera de transportörer som bryter mot djurskyddslagen och åtalsanmäla dessa så borde både Livsmedelsverket och Jordbruksverket ta ett större ansvar.
HÅKAN FRISELL
Bilden: De tre aktuella djuren. Foto: Livsmedelsverket.