Livsmedelsverket förelägger Elisedals Chark AB att rätta till hygienbrister – löpande viten på 200 000 kronor hotar
Vid ett kontrollbesök i dagarna har Livsmedelsverket upptäckt allvarliga hygienbrister på charkbolaget Elisedals Chark AB i Malmö. Myndigheten har därför beslutat att hota bolaget med löpande viten på totalt 200 000 kronor.
”Livsmedelsverket har vid kontroll den 5 september 2019 konstaterat och påtalat bristande efterlevnad av lagstiftningen. De konstaterade avvikelserna var av så allvarligt slag att Livsmedelsverket beslutar att förelägga företaget med vite om att omgående åtgärda bristerna”, skriver myndigheten i ett beslut denna vecka.
”Vid bland annat brister i rengöring av utrustning och andra ytor i livsmedelslokalen, vid felaktig hantering av livsmedel och brister i personlig hygien, kan förekomsten av sjukdomsframkallande bakterier medföra oacceptabla risker för människors hälsa. … Beslutet gäller omedelbart med hänsyn till avvikelsernas allvarliga och potentiellt hälsofarliga karaktär.”
Enligt myndigheten har liknande avvikelser förekommit tidigare hos bolaget och man känner sig därför nu manade att agera.
Det här föreläggs nu bolaget (källa: Livsmedelsverket):
”Företaget ska i samtliga lokaler och utrymmen skilja avfall, foder, och privata livsmedel, från företagets livsmedel. Föreläggandet förenas med ett vite på 25 000 kronor”
”Företaget ska säkerställa funktion och varmvattentillgång vid samtliga handtvättställ i lokalerna för att möjliggöra hygienisk handtvätt. Föreläggandet förenas med ett vite på 25 000 kronor”
”Företaget ska rengöra samtliga golv och golvbrunnar i produktionslokalerna, förse golvbrunnar med brunnsgaller, samt tillse att golv och golvbrunnar fortlöpande hålls rena vid produktion av livsmedel. Föreläggandet förenas med ett vite på 50 000 kronor”
”Företaget ska åtgärda kondensdropp och annan fuktpåverkan i produktionslokalerna så att livsmedelsproduktion kan ske på ett hygieniskt sätt. Föreläggandet förenas med ett vite på 50 000 kronor”
”Företaget ska se till att upptining av livsmedel sker på ett sådant sätt att livsmedlen inte förorenas eller utsätts för temperaturer som skulle kunna innebära en hälsorisk. Föreläggandet förenas med ett vite på 50 000 kronor”
FoodMonitor söker Elisedals chark AB.
HÅKAN FRISELL
Fakta: Elisedals Chark Aktiebolag. Omsättning: 25 miljoner kronor (2018-06). Resultat: minus 691 000 kronor. Antal anställda: 16.