Estländare förknippar färgen lila med kaffe. Det påstår i alla fall kaffebolaget Löfbergs Lila som hänvisar till en ny undersökning. Därför tänker bolaget nu för första gången i Estlands historia varumärkesskydda en färg.
”Det känns naturligtvis jättekul att få svart på vitt att vi är så starkt förknippade med vår lila färg. Den är en viktig del av vår identitet och vi har använt den i vår marknadsföring i snart 100 år”, säger Kathrine Löfberg, kommunikationsdirektör på Löfbergs Lila.
”Färgen är en viktig del av vårt varumärkesbyggande och tanken är att registrera den i fler länder. Det gör vi för att konsumenten ska känna sig trygg i att ett lila paket alltid innehåller vårt kaffe.”
Löfbergs Lila skyddade den lila nyansen bolaget använder i Sverige år 2006. Cirka 70 procent av svenskarna förknippar den färgen med kaffe och Löfbergs Lila, enligt bolaget.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.