– Vi ser en stor efterfrågan på bakprodukter med ett lågt GI som dessutom är naturligt fria från gluten. Något som fram till nu varit relativt svårt att hitta, konstaterar Johanna Dannesund, marknadsansvarig på Risenta, som fortsatt satsar på att utöka sitt produktsortiment i bakhyllan och nu lanserar Mandelmjöl. Mandelmjölet fungerar utmärkt som en ingrediens i t ex matbröd, pannkakor och muffins.
Risenta konstaterar att samhället blivit alltmer hälsomedvetet och att många ansluter sig till såväl GI metoden som LCHF. Utbudet av livsmedel med lågt glykemiskt index har därför ökat explosionsartat på senare år.
– Vi har tagit fram ett härligt mandelmjöl som gör bröd och bakverk saftigare och är ett ypperligt alternativ vid glutenfri bakning, säger Johanna Dannesund.
Mandelmjöl används framförallt till söta bakverk såsom t ex den populära makronen och är en huvudingrediens i mandelmassa. Det fungerar bra som ingrediens i t ex matbröd och ger bra smak vid panering.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss