ICA återkallar grillchips
ICA larmar om att man nu återkallar grillchips av märket ICA. Detta på grund av att produkten är felmärkt och innehåller odeklarerat mjölkprotein.
 
Återkallelsen gäller grillchips av ICAs eget märke, förpackningsstorlek 300 gram. Produkten innehåller mjölkprotein men på grund av ett märkningsfel framgår det inte av innehållsförteckningen, menar ICA i ett pressmeddelande.
 
Chipsen utgör därför en risk för mjölkprotein-allergiker. Produkten i sig är dock felfri och är ingen risk för övriga kunder.
 
Produkten har sålts i ICAs butiker över hela landet. I och med återkallelsen stoppas varorna för all försäljning i kassan.
 
ICA ser allvarligt på det inträffade och uppmanar alla kunder som har köpt denna produkt att i första hand lämna tillbaka den till närmaste ICA-butik, alternativt kontakta ICAs kundkontakt
 
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss