Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, meddelar att man nu till fullo återupptar viltsjukdomsövervakningen. Detta efter en enligt uppgift ”nära och konstruktiv dialog” med Näringsdepartementet.
– Jag är tacksam över att SVA åter kan övervaka viktiga sjukdomar, samt att tidigt kunna fånga upp eventuella nya smittor av stor betydelse för beredskapen i landet. Här spelar jägare och andra engagerade människor som rapporterar in iakttagelser till oss en stor roll, säger Jens Mattsson, enligt ett pressmeddelande.
Det var tidigare i veckan som SVA meddelade att medel saknades för den aktuella verksamheten.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.