Det nya bemanningsavtalet välkomnas av Kompetensföretagen
Bransch- och arbetsgivarorganisationen Kompetensföretagen inom Almega meddelar att man idag har tackat ja till medlarnas bud och tecknat avtal för bemanningsbranschen med LO. Den varslade konflikten som hotade att bryta ut imorgon ställs därför in.
– Jag är glad att vi kom överens till slut och jag upplever att båda parter bidragit konstruktivt under medlingen, säger Patrik Eidfelt, förbundsdirektör för Kompetensföretagen, enligt ett pressmeddelande.
– Framförallt är jag nöjd med att det inte blir någon konflikt och att våra medlemsföretag i bemanningsbranschen kan fortsätta leverera sina viktiga tjänster på hela den svenska arbetsmarknaden.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.