Medlemsägda butikskedjan Coop vill öka medvetenheten hos sina medlemmar om förträffligheten med medlemsåterbäring. Därför satsar Coop på en rikstäckande reklamkampanj med olika räkneexempel.
”Med vår nya kampanj vill vi illustrera att det lönar sig att vara medlem hos oss. Mängden matvaror visualiserar på ett tilltalande och inspirerande sätt hur mycket pengar du får tillbaka genom att handla hos oss”, säger Bodil Jönsson-Lindgren, marknadsdirektör Coop.
Butikskedjan vill bland annat visa att en familj som handlar på Coop för 4 500 kronor i månaden kan få 2 700 kronor tillbaka i årlig återbäring.
Coop införde medlemsåterbäring till sina drygt 3 miljoner medlemmar i slutet av 2010.
Coop´s reklamkampanj, som tagits fram av reklambyråerna Forsman & Bodenfors och Blooms byrå, startar i vecka 33 och kommer att pågå i sju veckor. Reklamen kommer att synas bland annat utomhus, i print, och i butik.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.