hIMG_0344
Inget återkallande – insektsmedel i honung från Svensk Honungsförädling bedöms som ofarligt
Tidningen Corren rapporterar att insektsmedlet acetamiprid har påträffats i honung hos Svensk Honungsförädling i Mantorp. En del av honungen distribuerades till butiker i produkten ”Svensk honung” innan upptäckten gjordes.
Trots att halten insektsmedel överskrider gränsvärdet, bedöms mängden inte vara farlig för konsumenter. Därför kräver inte Mjölby kommun, som har kontrollansvaret, någon återkallelse från marknaden.
Den kontaminerade honungen som Svensk Honungsförädling har kvar på sitt lager ska förbrännas och bolaget meddelar att man troligtvis kommer att begära ersättning från biodlaren.
– Det står ett antal hinkar på lagret som är spärrade. Vi ska boka transport till Tekniska verken, säger Jens Johansson som är platschef och inköpschef på Svensk Honungsförädling.
/FoodMonitor
Bilden: inte nödvändigtvis den aktuella batchen. Foto: FoodMonitor.
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss