Förra veckan dog en 16-årig jordnötsallergisk flicka i Gävle efter att ätit en taco-lunch hemma hos en av sina kompisar. Maten de åt bestod av butikskedjan Icas egna tortillas, dippsåser från livsmedelsbolaget Santa Maria, och köttersättningsprodukten Quorn. Men trots dödsfallet har livsmedelsföretagen inte säljstoppat de misstänkta matvarorna i butik. Astma- och Allergiförbundet rasar mot bolagens agerande.
– Jag blir upprörd och förbaskad över att bolagen inte tar sitt ansvar för det här. Det innebär att det kan hinna hända fler olyckor, säger Maritha Sedvallson, förbundsordförande, Astma- och Allergiförbundet.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.