Listera upptäckt på Scan i Kristianstad – smörgåsmat stoppas
FoodMonior kunde förra månaden berätta om hur köttbolaget Scan struntat i att rätta till problem med tillväxt av bakterier i bolagets anläggning i Kristianstad. Nu har den potentiellt livsfarliga bakterien listera upptäckts i lokalerna. Scan meddelar idag att man stängt ner en skivningslinje för smörgåsmat. Samtidigt larmar Livsmedelsverket om ett listerautbrott i landet. Hittills har tre människor dött.
– Livsmedelsverket har analyserat bakteriestammar från oss och jämfört med det som hittats hos de insjuknande personerna, men man ser ingen koppling än så länge, säger Annelie Lundell, kvalitetsdirektör på HKScan Sweden, till TT.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.