Arla tycker att Lindahls bordsmargarin Brépå är för likt sitt egna Bregott. Därför stämmer man nu Lindahls till Marknadsdomstolen för otillbörlig marknadsföring.
Arla har begärt att domstolen fattar ett så kallat interimistiskt beslut. Det betyder att till dess att domstolen avgjort ärendet så vill man vid vite om en miljon kronor förbjuda Lindahls att fortsätta marknadsföra Brépå i sin nuvarande förpackning.
”Om man drar tillbaka den så blir det inget. Men om inte blir det någon stämning, med böter och sådana saker”, säger Katarina Malmström, presschef i Sverige för Arla, till Foodwire.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.