gris79
Gris med halv blödande svans på slakteri
Tidigare denna månad upptäcktes ett slaktsvin som hade en halv blödande svans på ett slakteri. Det framgår av en anmälan till Länsstyrelsen Jönköping. Länsstyrelsen har sekretessbelagt uppgifter om grisbonden, transportören, och slakteriet.
”Vid besiktning före slakt den 15 maj 2020 klockan 08:20 observerades ett slaktsvin med halv svans. Det kunde ses färskt blod från ändan av svansresten. Djuret var helt stressat av smärtan och avlivades direkt i stallet”, skriver en officiell veterinär, OV, i anmälan.
Enligt OV kan skadan ha uppkommit på transporten.
”Enligt chaufförens uppgifter var slaktsvinet utan anmärkningar vid inlastning från gården men det kan hända vid hissning av olika våningar i trailer menade chauffören. … Min bedömning är att det kan vara skaderisk för djuren i trailer.”
/FoodMonitor
Foto: Livsmedelsverket.
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss